Tether şirketinden Evergrande iddialarına yalanlama geldi

Tether şirketinden Evergrande iddialarına yalanlama geldi

Business
Eylül 15, 2021 tarafından nokanka
9
Yaklaşık 70 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı Tether şirketi elinde hiçbir Evergrande firması ticari senedi olmadığını duyurdu. “Yok ve hiç olmadı” Birçok kredi değerlendirme kuruluşunun son dönemde notlarını düşürdüğü Evergrande şirketi için iflas iddiaları ortaya atılırken, Tether’in elinde bulunan senetlerin değersizleşmesinin kripto para piyasasına da büyük darbe vuracağı yorumları

Yaklaşık 70 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük sabit coin olan USDT’nin ihraççısı Tether şirketi elinde hiçbir Evergrande firması ticari senedi olmadığını duyurdu.

“Yok ve hiç olmadı”

Birçok kredi değerlendirme kuruluşunun son dönemde notlarını düşürdüğü Evergrande şirketi için iflas iddiaları ortaya atılırken, Tether’in elinde bulunan senetlerin değersizleşmesinin kripto para piyasasına da büyük darbe vuracağı yorumları yapılıyor. Tether şirketinden yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı:

“Tether, Evergrande tarafından çıkarılan hiçbir ticari senedi, borç varlığını ya da menkul kıymeti elinde tutmamaktadır ve hiçbir zaman da tutmamıştır. 30 Haziran 2021 tarihinde raporladığımız belgelerde de görüldüğü gibi Tether tarafından tutulan ticari senetlerin büyük çoğunluğu A-2 ve üzeri puan alan ihraççılara aittir.”

31 milyar dolarlık ticari senet ve mevduat sertifikası

Tether’in çıkardığı USDT’leri destekleyen varlıklar son birkaç yıldır çok ciddi tartışma konusu olurken, en büyük sabit coin’i destekleyen varlık arasında büyük oranda ticari senetler, hazine bonoları ve mevduat sertifikaları bulunuyor. Diğer varlıklar ise, kripto paralar, tahviller, borç kredileri ve nakit olarak sıralanıyor. Ticari senet ve mevduat sertifikalarının değeri ise 31 milyar dolar civarında…

Amerikan medyasından The Block‘a konuşan bir Tether yetkilisi ise bu varlıklar arasında uluslararası ticari senetlerin de olduğunu ancak bu konuda detay veremeyeceğini belirtti.

Çin’deki dev kriz

Dev Çin firması Evergrande için son dönemde ortaya atılan iddialar, genel finans piyasası açısından da korkutucu görülüyor. 300 milyar dolara yakın borcu olan şirketin, faiz ödemesi yapmakta zorlandığı, çalışan maaşlarını bile ödeyemediği belirtiliyor. Uzmanlar şirketin iflas etmesinin finans piyasalarına büyük zarar vereceği yorumunu yapıyorlar.

Bloomberg’in haberine göre bu krizden çıkmak için Ağustos ayında 8 milyar dolar toplamayı başaran şirket için bu rakam hiçbir şekilde yeterli değil.

The post Tether şirketinden Evergrande iddialarına yalanlama geldi appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments

Add a comment