Suudi Arabistan Merkez Bankası Finans Sektörü İçin Blockchain’i Düşünüyor

Suudi Arabistan Merkez Bankası Finans Sektörü İçin Blockchain’i Düşünüyor

Blockchain Crypto Market
Ekim 25, 2021 tarafından nokanka
20
Suudi Arabistan, CBDC’leri ilk deneyen ülkelerden biriydi. Ülke şimdi merkez bankası finans sektörü için Blockchain gibi gelişen teknolojileri deniyor. Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz. Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), geliştirilmekte olan en önemli finansal teknolojilerden biridir. Suudi Arabistan merkez bankası temsilcisine göre krallık, fiziksel nakit

Suudi Arabistan, CBDC’leri ilk deneyen ülkelerden biriydi. Ülke şimdi merkez bankası finans sektörü için Blockchain gibi gelişen teknolojileri deniyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler), geliştirilmekte olan en önemli finansal teknolojilerden biridir. Suudi Arabistan merkez bankası temsilcisine göre krallık, fiziksel nakit kullanımını bırakma niyetinde değil.

Suudi Arabistan merkez bankası, 2019’da BAE ile sınır ötesi işlemlerde dijital defterlerin kullanımını test etmek için ikili bir deney olan Aber projesini duyurduğunda CBDC’leri deneyen dünyadaki ilk ülkelerden biriydi.

2030 yılına kadar elektronik ödeme oranını ülke toplamının %70’ine çıkarmaya çalışan Suudi Arabistan, nakit işlemlerin sürekliliğini, ödeme aracı olarak kağıt, metal nakdin kullanılabilirliğini sağlamak istiyor.

Temsilci, hedefe beş yıl önce, 2025’te ulaşılabileceğini söyledi.

BAE şimdi Çin, Tayland ve Hong Kong ile başka bir sınır ötesi CBDC projesi üzerinde çalışıyor.

Facebook Comments