Butan’ın Merkez Bankası, CBDC Deneyinde Ripple ile Çalışacak

Butan’ın Merkez Bankası, CBDC Deneyinde Ripple ile Çalışacak

Business
Eylül 22, 2021 tarafından nokanka
15
Blockchain şirketi Ripple, dijital merkez bankası parası (CBDC) için düzenlenecek bir pilot çalışmasında Butan’ın merkez bankası RMA ile iş birliği yapacak.  Butan’ın merkez bankası, dijital ngultrum için yapacağı pilot çalışmasında Ripple tarafından geliştirilen ve XRP Ledger’a dayalı olan CBDC Private Ledger’ı kullanacak. Çarşamba günü Koin Bülteni’ne iletilen basın açıklamasına göre çalışma kapsamında perakende, toptan ve uluslararası ödeme işlemleri ile

Blockchain şirketi Ripple, dijital merkez bankası parası (CBDC) için düzenlenecek bir pilot çalışmasında Butan’ın merkez bankası RMA ile iş birliği yapacak. 

  • Butan’ın merkez bankası, dijital ngultrum için yapacağı pilot çalışmasında Ripple tarafından geliştirilen ve XRP Ledger’a dayalı olan CBDC Private Ledger’ı kullanacak.

  • Çarşamba günü Koin Bülteni’ne iletilen basın açıklamasına göre çalışma kapsamında perakende, toptan ve uluslararası ödeme işlemleri ile ilgili testler yapılacak.

  • Ripple, Mart 2021’de test etmeye başladığı CBDC Private Ledger’ın karbon nötr olduğunu ve merkez bankalarına dijital para geliştirirken gerekli olan güvenliği, kontrolü ve esnekliği sağladığını beyan ediyor.

  • RMA Başkan Yardımcısı Yangchen Tshogyel, “Ripple’ın çığır açan teknolojisi, uluslararası transferlerin verimli ve düşük maliyetli olmasını sağlarken, CBDC’nin mevcut ödeme altyapımız dahilinde test edilmesine de imkan tanıyacak.” dedi.

  • Butan’ın merkez bankası, ülkedeki finansal katılım oranını 2023’e kadar %85’e çıkarmış olmayı hedefliyor.

Butan’ın Merkez Bankası, CBDC Deneyinde Ripple ile Çalışacak isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Facebook Comments